• Autor
  • >
  • Rafał Rudko

Rafał Rudko

Więcej o artyście:

Rafał Rudko

Kraj urodzenia:

Polska, Warszawa

Rok urodzenia:

1987

Biografia:

Być sobą w wielkim mieście

Prace Rafała Rudko osadzone są w klimacie urbanistycznym i bardzo współczesnym. Ich głównym tematem jest wielkie miasto – archipelag dzielnic, szans, wyzwań i straconych nadziei. Artysta w swych pracach przedstawia świat metropolii i jej mieszkańców. Charakterystyczne, ciężkie ruchy pędzla i wysoki kontrast barw nie przytłaczają, a wzmagają poczucie ruchu i natłoku bodźców. Postaci, wydają się częścią miejskiego krajobrazu ale jako jednostki niejednokrotnie zadają pytanie: co robić, gdy postęp technologiczny staje się nieunikniony, a światła miasta zaczynają razić.

Stylistyka obrazów Rafała Rudko staje w opozycji do popularnego w akwareli, minimalistycznego nurtu. Artysta wzbudza kontrowersje w świecie malarskim: mimo młodego wieku prezentuje nadzwyczaj wysoki poziom prac, wybierając przy tym nieoczywistą tematykę, głęboko osadzoną w klimacie miasta i nurtu cyberpunk. U Rafała Rudko niemal wszystkie postacie idealnie wtapiają się w miejski krajobraz i trudno odnaleźć w nich kruchość.

Jednak co robić, gdy granice postępu i ludzkiej wytrzymałości są wciąż przesuwane? Co, jeśli mainstream męczy, a miasto przytłacza? Możesz zakochać się w nim od nowa, na własnych zasadach i w pełni świadomie. Możesz je odrzucić i znaleźć scenariusz tylko dla siebie. Rafał Rudko namawia do refleksji i szukania własnych dróg. Wielkie miasto jest pełne wyzwań lub zagrożeń. A Ty – co w nim dostrzegasz? 

Wernisaż wystawy Rafała Rudko "Light"

Rafał Rudko – artysta, architekt i kurator wystaw. Magister sztuki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od wielu lat uczy rysunku i malarstwa. Prowadzi pracownię i szkołę malarstwa akwarelowego (Ciekawe Miejsce Związane Ze Sztuką). W ostatnich latach eksperymentuje, łączy techniki i poszukuje nowych rozwiązań, czego efektem są między innymi rzeźby tworzone za pomocą 3D-Pen’a i nowoczesne podejście do tradycyjnej techniki akwarelowej. Stale szuka oryginalnych rozwiązań, inspiruje i zachęca do dialogu.

Więcej o artyście: